Recenzja SMAR SW - Walczmy o Swoje Prawa na Nie Tylko Rock

Recenzja na nietylkorock1992.blogspot.com SMAR SW - Walczmy o Swoje Prawa

Smar SW – "Walczmy o swoje prawa" (1993)

Smar SW poznałam dzięki mojemu partnerowi, który jest miłośnikiem muzyki punkowej.

Płyta "Walczmy o swoje prawa" jest jego ulubioną w dorobku rzeszowskich punkowców, toteż zabrałam się za nią z pewnym zapałem.

Na pierwszy ogień wyłania się "Eutanazja".

Już sam tytuł kawałka przywodzi na myśl kontrowersje.

O czym traktuje utwór? "Sezon" wykrzykuje w nim następujące słowa: "Nie ważcie się oceniać mojego istnienia, moje są cele i moje dążenia. Chce mi się rzygać, gdy na was się patrzę, dlatego odchodzę, bo chciałem żyć inaczej".

Reasumując; jest to protest jednostki wobec otaczającej rzeczywistości, czego na płycie mamy sporo, a to dopiero pierwszy utwór.

"Dla tych, którzy zapomnieli" jest apelem do ludzi, którzy zaprzedali siebie dla wygodnego życia.

"To jest kawałek dla tych, którym zabrakło sił, by stawić czoła przeciwnościom losu.

Dla tych wszystkich, którzy dali się pokonać pieniądzom, niepewności jutra i torturom szarej codzienności. Dla wszystkich tych, którzy zapomnieli."

To jest dopiero początek apelu. A co dalej? Dalej jest jeszcze bardziej dobitnie… Wystarczy włączyć numer.

W "Nie ma celu" dostrzegamy, że podmiot liryczny widzi swą przyszłość w ciemnych barwach; wydaje się być zrezygnowany, bo nie ma o co walczyć:

"Chciałbym uwolnić się od codzienności, boję się szarości następnego dnia. Przede mną jest mur nienawiści, moja przyszłość jest czarną pustką".

"Logika władzy" (nawiasem mówiąc, jeden z moich faworytów na ów albumie) jest klasycznym przykładem utworu punkowego – traktuje o potępieniu władzy, rządzących:

"Oni ustalają prawa i restrykcje, oddajesz im siebie – musisz być posłuszny. x2

Nie chcę wolności kontrolowanej. Odrzucam przyszłość, którą oni ustalili.

Nie chcę ginąć tylko dlatego chcą tego gnoje mające władzę".

W "Pogodzonych ze światem" wciąż obecną mamy batalię o wolność jednostki i… dostrzegamy coś, co dziś jest nadal bolesną prawdą dotyczącą życia młodych ludzi:

"(…) Dlaczego w wieku lat dwudziestu szczytem naszych marzeń staje się mieszkanie? Człowiek jest wolny albo nie istnieje.

Dlaczego stajemy przerażeni martwą perspektywą naszej młodości? Z resztkami marzeń w dłoniach przyznajemy, że nie da się żyć tak jak chcieliśmy".

"Fałszywa religia" jest potępieniem dla ludzi wierzących, którzy, według podmiotu lirycznego, nie potrafią wziąć odpowiedzialności za swoje czyny i życie, więc powierzają je bóstwu, bo przecież: "bo tylko strach tłumaczy wiarę, kompleks niższości, niepewność siebie, powierzyć komuś swie życie szare, by sens mu nadał i cel za ciebie" oraz "bo łatwiej jest odpowiadać w niebie, niż żeby sądzić samego siebie. Forsa dla Boga, forsa niczyja, a tu na Ziemi ktoś z tego żyje".

Natomiast punkowa "Siła" jest wezwaniem do agresji w stosunku do opozycyjnej grupy – skinhead’ów.

W latach 90. XX wieku batalie między punkami a skinhead’ami były na porządku dziennym, więc nic dziwnego, że rzeszowianie i tutaj znaleźli punkt zaczepienia dla swojej twórczości:

"Zanim mnie uderzysz zastanów się dobrze, może jestem od ciebie silniejszy.

Jesteśmy tutaj, nigdzie się nie ruszymy, nadszedł na was czas, faszystowskie skurwysyny".

"Holocaust" jest nawiązaniem do bestialskich praktyk stosowanych podczas jednej z największych masakr w dziejach ludzkości – II wojny światowej.

Muzycy przypominają te zbrodnie i… zestawiają je z polityczną "śmietanką", o której nie mają zbyt pochlebnego zdania (delikatnie mówiąc): "Dzisiaj też są tacy, którzy chcą na nowo uruchomić piece. Pragną nowej zbrodni, jest ich coraz więcej".

"Walczmy o swoje prawa", jak sama tytułowa piosenka wskazuje, głosi o zawalczenie o siebie w świecie rządzących przez "dziwnych polityków" (jak to na początku lat 80. w wywiadzie dla telewizji powiedział inny punkowiec – Robert Brylewski):

"My się połączymy, razem was zniszczymy, bo w tym tylko życia nadzieja jest dla nas.

My nie ulegniemy, nie ma na nas ceny, rozpoczętą walkę przejdziemy do końca".

Teksty piosenek, pomimo, że od premiery minęły już dwadzieścia trzy lata, w XXI wieku są aż nader aktualne.

I, niestety, nie ma się z czego cieszyć.

Natomiast w warstwie muzycznej na próżno szukać tutaj skomplikowanych riffów i melodii – "Walczmy o swoje prawa" jest typowym punkowym albumem.

Ma być prosto, szczerze i trafiać w umysł.

Czy chłopakom się powiodło?

Zdecydowanie tak.

Muzyka na owym albumie zostaje na (bardzo) długo w głowie.

To doprawdy jeden z najlepszych komentarzy dotyczący rzeczywistości, w której przyszło nam żyć.

Pokuszę się o stwierdzenie, że "Walczmy o swoje prawa" jest jednym z najlepszych punk-rockowych albumów wszech czasów.

Dziś zespół już nie istnieje.

Smar SW zakończył działalność po wydaniu płyty pod wszystko mówiącym tytułem "Samobójstwo".

To już dwadzieścia lat od rozpadu grupy i cieszy to, że pomimo upływu lat, wciąż napływają nowi fani zafascynowani tymi dźwiękami.

 • 8 comments
  Cezaryramone 2017-07-09 11:11:47 - PL

  Moja ulubiona płyta Smarów, fajnie by było gdyby również była jej reedycja na CD, sam kupuje teraz ta kasetę ze względu na pamięć o tym zespole, i że jest dla mnie ważny. I mam pytanie jak Można by było wiedzieć kiedy by wyszła reedycja Samobójstwa?

  yogi 2017-07-10 07:45:29 - PL

  Taśma matka Walczmy o swoje prawa została skradziona z Silvertonu a w paserkę bawi się Zima. Proponował nam parę lat temu jej odkupienie. Wcześniej oszukał nas na koszulkach Smarów. Typowy handlarz punkrockiem:sad:

  Jeśli chodzi o reedycje Samobójstwa staram się by było w tym roku ale nie jestem w stanie podać konkretnej daty na ten moment.

  Cezaryramone 2017-07-24 17:49:16 - PL

  No dobrze, udało mi się kupić kasetę Wałczmy o swoje prawa, a wiadomo co się dzieje teraz z członkami Smarów?

  yogi 2017-07-24 19:35:19 - PL

  wszyscy żyją:grin: dwóch na emigracji, reszta w kraju.

  Cezaryramone 2017-07-26 13:50:41 - PL

  O to super, szkoda że już tych irokezów nie maja :D, a co z Sezonem? Brakuje trochę jego głosu, i ciekawi mnie czy chłopaki nadal słuchają Punka czy już coś się zmieniło?

  yogi 2017-07-26 16:49:52 - PL

  Sezon zaśpiewał w kilku utworach na ostatniej płycie THCulture. Możesz posłuchać tutaj. Na temat słuchanej muzyki info znajdziesz tutaj

  pozdrawiam:grin:

  Cezaryramone 2017-07-27 18:00:05 - PL

  O kurde tego nie wiedziałem ? dziękuję bardzo, szkoda że Smar Sw nie może się reaktywowac, np by zagrać z okazji 30 lecia, jak Abaddon, nie korci Sezona na nowo śpiewać? :D dziękuję również pozdrawiam Ciebie i Sezona! :D

  yogi 2017-08-06 19:06:46 - PL

  trzy miesiące temu urodził się Sezonowi syn, więc ma dla kogo śpiewać:wink: rozmawiałem z nim dzisiaj i o innym śpiewaniu nie wspomianał

 • write comment
website no use cookies, no spying, no tracking
to use the website, we check:
country: US · city: Ashburn · ip: 3.230.143.213
device: computer · browser: CCBot 2 · platform:
counter: 1 · online: 666
created and powered by:
www.RobiYogi.com - Professional Responsive Websites
00:00
00:00
close